...
Kamila Kamyk - Strach i wstyd

Strach i wstyd

Te dwa uczucia pamiętam z dzieciństwa najbardziej. Jako dziecko poznałam ich gorzki smak, stałam się ekspertką. I to one mnie “schowały” do środka na długi czas. Wstyd za tatę, strach o mamę i na zmianę… Nikt nie mógł się dowiedzieć. Tajemnica. Jestem też ekspertką od sekretów, dlatego mam nadzieje jestem dobrą słuchaczką i terapeutką teraz. ?

Ale to światełko w sercu, które każdy z Nas ma od urodzenia, tliło się i tliło, i to ono pozwoliło mi – już jako dorosłej kobiecie – i to wcale nie tak dawno, patrząc na mój wiek, powiedzieć koniec! I powiedziałam dość strachowi i mówię mu to każdego dnia, bo on wraca, już w innym ubraniu, z inną mocą, jak stary znajomy – nieproszony gość…

Przeżywałam go dużo w ostatnich latach, aż do bólu ciała. Strach o siebie tym razem, o jutro, o zdrowie, o byt. Ale nauczyłam się, że wstydu nie ma – są tylko doświadczenia! Nie ma też winy, są tylko lekcje! A strach jest iluzją, bo myślisz o przyszłości, której nie znasz i której jeszcze nie ma. A możesz być przecież w tu i teraz. W szczęśliwej chwili, w zaufaniu.

Zrozumiałam też ostatnio, że uczucie krzywdy, straty, rozczarowania, również nie istnieje. Nikt mnie nie krzywdzi i nic, ani nikogo nie tracę… Bez względu na sytuacje lub cudze czyny. Bo czy cokolwiek do mnie należy? Jest jak jest i każdy robi to, co robi. A jak boli – to znaczy, że to we mnie do uleczenia jest jeszcze stara rana, która mi się pokazuje dla mojego wzrostu. Rana tej małej przestraszonej dziewczynki, wstydzącej się za dorosłych, myślącej że ich czyny o niej stanowią. Ale ja “duża” dziewczynka już wiem, już rozumiem, że tak nie jest. Wiem, że to ja decyduję czy czuję się silna czy słaba, skrzywdzona czy wygrana, przestraszona czy odważna… I przytulam się do siebie każdego dnia, ucząc się wdzięczności za każdą tę trudną emocję i podziwiając potęgę siebie samej, swojego serca (nawet nazwałam tak warsztaty na moim rejsie “Przytul się do Siebie”).

Świadomość daje wolność, a ja ją tak kocham. I kiedy ufam i się odważam, w małych i dużych rzeczach, sięgając po miłość, wszystko jest w koło łagodniejsze i spokojniejsze. I pozostaje tylko wzruszenie na twarzy i poruszenie w sercu…

Z miłością do was. ❤❤❤

Kamila

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.